Niepubliczne przedszkole Rzeszów przypomina o 6 grudnia

Uwaga – jutro 6 grudnia – mikołajki. Prezenty dla dzieci kupione i ukryte w domowych zakamarkach. Nocną porą paczki zostaną podłożone, by rano dom wypełnił radosny śmiech i dziecięce zachwyty. Ale jak reagować, gdy okaże się, że pociechy „widziały rodziców w akcji” i są rozczarowane, że nie poznały brodatego pana w czerwonym stroju? Niepubliczne przedszkole Rzeszów Ptasie Radio ma dla Was kilka rad!

Przyłapani na gorącym uczynku

Piękną tradycją jest rodzinne pisanie listów do Świętego Mikołaja. Rodzice młodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią pisać, mają prostsze zadanie – muszą towarzyszyć pociechom i w ich imieniu kreślić słowa na kartce. Pozwala to na swobodne zapoznanie się z listą prezentów i marzeniami maluchów. Schody zaczynają się, gdy przychodzi moment wspomnianego już pakowania i podkładania prezentów. Zazwyczaj robi się to nocą, gdy dzieci smacznie śpią. Co robić, gdy przedszkolak się obudzi? Jak reagować na rozczarowanie w jego oczach? Powinno się oczywiście powiedzieć prawdę, ale jeśli dziecko jest za małe lub niegotowe? Możecie powiedzieć, że w natłoku obowiązków Mikołaj nie ma czasu zapakować prezentów dla wszystkich dzieci i prosił Was o pomoc w rozmowie telefonicznej, kiedy byliście pracy lub zostawił paczki przed domem i poleciał do innych maluchów.

Powoli oswajajcie dzieci z prawdą

Prędzej czy później Wasze dziecko pozna prawdę i dowie się, że za prezentami stoją rodzice, a Mikołaj, owszem, żył, ale w IV wieku. Co zrobić, by ta wiadomość nie stała się dla córki lub syna szokiem? Dzieci trzeba stopniowo wprowadzać w temat od najmłodszych lat, oczywiści stopniując informację. Można przybliżyć życiorys Mikołaja – biskupa Miry. W końcu to w ramach pamięci o nim obchodzimy mikołajki. Warto co roku, właśnie przy okazji 6 grudnia, dodawać nowe fakty albo szczegóły. Dzięki temu pociecha łatwiej zaakceptuje rzeczywistość.

Niepubliczne przedszkole Rzeszów życzy udanych mikołajek!

Przedszkolaki jeszcze mają czas, by poznać prawdę o prezentach znajdowanych przy łóżku o poranku 6 grudnia. Razem z dziećmi cieszmy się tym wyjątkowym dniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.